4.9
( из 5 )

Коли сіяти кукурудзу

Коли сіяти кукурудзу

Кукурудза – одна з найпоширеніших культур в Україні. Її врожайність залежить від багатьох факторів, в тому числі від погодних умов в конкретному регіоні та термінів посіву. Останні слід добре прорахувати, адже і занадто ранній, і запізнілий посів спричинить гірший розвиток рослин, меншу врожайність чи запізнілі терміни достигання.

Зокрема, недоліками занадто ранньої сівби є:

— повільне проростання насінин та менший процент схожості;

— запізнілі сходи, затримка в розвитку рослин;

— слабий ефект від протруювачів;

— слабкий розвиток кореневої системи, що є причиною послабленого поглинання поживних речовин і, як наслідок, затримки розвитку рослин.

Запізніла ж посівна компанія, навпаки, призведе до занадто швидкого проростання насіння, що зменшить продуктивність вегетаційного періоду. Розвиток рослин буде припадати на подовжений світловий день, наслідком чого може стати видовження ніжки качана. Підвищується також ризик вилягання культури. Дозрівання качанів при пізньому посіві продовжується на 17…20 днів. Підвищена вологість зерна призведе до підвищеної витрати енергоресурсів, що позначиться на рентабельності культури.

При визначенні з термінами посіву слід, в першу чергу, керуватись погодними умовами вашого регіону, зокрема, температурою ґрунту

Донедавна оптимальними умовами для сівби кукурудзи вважалось прогрівання ґрунту на глибині загортання насіння до +10…+12°С. Та останнім часом в Україні спостерігається значне потепління та зменшення тривалості весняного періоду, коли температура тримається в діапазоні +8…+15°С, до 10–12 днів. Таким чином складаються вкрай сприятливі умови для швидкого проростання насіння. Та після цього відбувається різкий перехід до літніх температур і швидкої втрати вологи. Несприятливі погодні умови (висока температура повітря та низька вологість ґрунту) припадають саме на час цвітіння кукурудзи. Вони сприяють погіршенню запилення та запліднення качанів, що призведе до суттєвого зменшення врожайності.

При посіві кукурудзи при температурі ґрунту +6…+7°С буде забезпечене ефективне використання ґрунтової вологи, але терміни проростання насіння суттєво подовжаться, а польова схожість значно зменшиться. Крім того, така температура сприяє розвитку грибкових хвороб, а ранні сходи можуть бути пошкоджені весняними заморозками.

Тож оптимальною температурою ґрунту для посіву кукурудзи є +8…+9°С

В залежності від регіону України це може бути друга чи третя декада квітня або, навіть, початок травня, що характерно для Полісся. При цьому розпочинати сівбу слід з гібридів з ФАО 300-350, адже їм потрібно набрати для достигання більше сумарних температур та оминути критичний період під час наливу зерна. Щоб уникнути стресового впливу низьких температур, слід віддавати перевагу холодостійким гібридам, яким притаманні такі переваги, як:

— можливість розпочинати посівну компанію в більш ранні терміни;

— більша стійкість впливу страхових гербіцидів, навіть при їх застосуванні при похолоданні.

Дуже добре проявляють себе гібриди кукурудзи з кременистим чи напівкременистим типом насіння. Таке насіння швидше проростає, йому притаманна висока польова схожість, а рослини цих гібридів характеризуються стійкістю до понижених температур та здатністю до формування високого врожаю.

Грамотний підхід до вибору гібриду кукурудзи та посів його в оптимальні терміни забезпечить ефективне використання накопиченої в ґрунті вологи на перших етапах вегетації культури, перенесення на більш ранній період налив качана та настання фізіологічної стиглості зерна, прискорить терміни збирання врожаю та забезпечить його оптимальну вологість під час збирання.