4.9
( из 5 )

Норми висіву кукурудзи

Норми висіву кукурудзи

В останні роки в Україні спостерігається тенденція до збільшення посівних площ під кукурудзу. Ця культура здатна принести гарний прибуток за умови раціонального підходу до її вирощування. Тут має значення все – і правильний вибір гібриду та технології вирощування, і дотримання оптимальних термінів посіву, і їх густота. Недотримання хоча б одного з критеріїв може стати причиною недоотримання суттєвої частини врожаю. Зокрема, на врожайність кукурудзи може негативно впливати, як недостатня, так і завищена густота посіву.

Незважаючи на те, що при зріджених посівах можна досягти більших розмірів качанів, цього недостатньо, щоб компенсувати меншу кількість рослин, адже потенціал росту качана все ж є обмеженим. Крім того, в рідких посівах площі листків недостатньо, щоб прикрити ґрунт від сонячних променів, попередити перегрівання ґрунту та інтенсивне випаровування вологи.

Якщо ж посіви, навпаки, загущені, для кожної рослини буде недостатньо відведеної їй площі живлення. Таким чином, між рослинами культури виникне конкуренція за вологу, елементи живлення, необхідні для їх розвитку, світло. Нестача світла буде сприяти витягуванню стебел рослин, їх чутливості до хвороб, зламування. Розвиток кукурудзи в загущених посівах буде затримуватись, частина рослин загине. Сподіватись на високий врожай в таких умовах марно.  

Які фактори слід враховувати, визначаючи норми висіву кукурудзи

Оптимальні норми висіву кукурудзи розраховують, зважуючи велику кількість чинників, серед яких:

Особливості ґрунтово-кліматичної зони

Сьогодні аграріям пропонують побіля 1 500 гібридів кукурудзи. Серед них можна вибрати ті, які будуть оптимально розвиватись в тій чи іншій кліматичній зоні. Для кожного гібриду виробники пропонують певні норми висіву, які визначаються шляхом тестування. Норми висіву коригуються відповідно продуктивної вологи ґрунту. В посушливих регіонах норма висіву дещо знижується, у вологих зонах її доцільно завищити.

Попередники культури та обробіток ґрунту

Якісний глибокий обробіток ґрунту дозволить накопичити необхідну кількість вологи для розвитку рослин. Якщо ж ґрунт підлягав поверхневому обробітку, слід забезпечити вчасний посів культури та дещо збільшити його норми, адже верхній шар ґрунту за таких умов швидко пересохне, тож частина насіння не зійде або дасть слабкі сходи.

Щодо попередників, то кращими є ті, які залишають після себе в ґрунті вологу та не сприяють розвитку бур’янів і хвороб. Такими для кукурудзи є озима пшениця, зернобобові. В регіонах Полісся це може бути картопля, льон чи люпин. А от після соняшнику норми висіву кукурудзи слід зменшити хоча б на 5%, адже він споживає забагато вологи.

Ширина міжрядь

Зміна кліматичних умов спонукає аграріїв експериментувати з шириною міжрядь. Її зменшення до 50 см сприяє оптимізації площі живлення, більш швидкому затіненню ґрунту та зменшенню інтенсивності випаровування вологи. В такому випадку доцільно збільшити норми висіву культури.

Особливості живлення

При інтенсивній системі вирощування, що передбачає внесення необхідної норми добрив і при наявності достатньої кількості вологи в ґрунті допускається збільшення густоти посівів.

Група стиглості гібриду

В умовах посушливого та спекотного літа краще себе зарекомендували гібриди ранньої групи. Великим сільськогосподарським підприємствам фахівці рекомендують висівати гібриди різних груп стиглості, розраховуючи при цьому норми висіву згідно умов конкретного регіону:

Група стиглостіДостанє зволоженняНедостатнє зволоженняПосушливі умови
Рання група80 00075 00065 000
Середня група75 00070 00065 000
Пізня група70 00065 000

Якість насіння

Його польова схожість. Норми висіву повинні перевищувати бажану густоту зростаючих рослин. При якісному насінні та нормальних умовах посіву польова схожість становить 95%. Тож норми висіву можна розрахувати за формулою:

Кількість насінин/м2 = (бажана кількість рослин/1м2÷ польова схожість) Х 100

Грамотний розрахунок густоти посівів є важливим чинником в отриманні хорошого врожаю кукурудзи. Компанія "Зерніна", в свою чергу, пропонує високоякісні гібриди цієї культури, а також добрива, гербіциди, тобто все необхідне для створення сприятливих умов для її вирощування в будь-якому регіоні України.