4.9
( из 5 )

Класична технологія для соняшника

Класична технологія для соняшника

Соняшник – прибуткова сільськогосподарська культура, що широко культивується в Україні. Адже кліматичні умови в більшості регіонів України є сприятливими для вирощування соняшнику. Більш того, виведення нових гібридів цієї культури та застосування інноваційних технологій її вирощування сприяє поширенню соняшника на Північ та Північний Захід України, що характеризуються підвищеною вологістю, яка сприяє розвитку різноманітних грибкових хвороб.

Сучасні методи вирощування дозволяють запобігти захворюванням та отримати високі врожаї.

Незважаючи на стрімке поширення нових технологій, багато сільськогосподарських підприємств все ж віддають перевагу класичним методам вирощування соняшнику. І, слід відмітити, що суворе дотримання технології дозволяє їм отримувати гарний прибуток. Яких же вимог слід дотримуватись, щоб досягти успіху в вирощуванні соняшнику за класичною технологією? – Саме про це піде мова далі.

Основні вимоги до вирощування соняшника

Ґрунтові та кліматичні умови, сприятливі для вирощування соняшнику

Незважаючи на те, що соняшник досить стійкий до заморозків, він все ж полюбляє тепло. Тож:

— Сіяти соняшник слід тоді, коли температура ґрунту на глибині залягання насіння буде не меншою за + 6°С.

— В другій половині травня температура повітря повинна перевищувати + 15°С.

— Оптимальною температурою для розвитку рослин є + 25°С.

— Тривале похолодання на стадії розвитку 8–12 листків може призвести до погіршення цвітіння та зменшення врожайності.

Ще однією важливою умовою отримання хорошого врожаю є достатня кількість вологи. Оптимальна кількість опадів у період вегетації рослин складає 500–600 мм. У посушливих регіонах (на Півдні та Південному Сході) слід сіяти сорти та гібриди соняшнику з потужною кореневою системою, що характеризуються стійкістю до посухи.

Вирощування соняшнику в Північних регіонах, що відрізняються підвищеною вологістю, супроводжується небезпекою грибкових захворювань. Тож в цих регіонах краще використовувати інноваційні технології, що здатні ефективно протистояти хворобам.

Що стосується ґрунту, то він повинен:

— мати значний орний шар;

— забезпечувати належну кореневу проникність;

— мати достатній коефіцієнт вологоємності;

— оптимальний показник pH – 6 – 7, хоча рослина непогано почуває себе і в більш кислому ґрунті.

Сівозміна

Чітке дотримання норм сівозміни дозволить запобігти грибковим та іншим захворюванням, які притаманні не тільки соняшнику, а й деяким іншим культурам. Так, досить поширена в Україні біла гниль може вражати зернобобові та хрестоцвіті культури, а також овочі. Тож перерва між посівами цих культур та соняшника повинна складати не менше 4-х років. А на полях, де паразитує вовчок, перерва між посівами соняшника повинна складати не менше 8-ми років. А взагалі, на полях, заражених вовчком, більш ефективною для вирощування соняшнику є Clearfield технологія.

Небажаним попередником для соняшника є культури, що збагачують ґрунт азотом. Адже надмірна кількість азоту призведе до затримки достигання соняшнику і, як наслідок, до зменшення врожаю та погіршення його якості. Краще всього соняшник сіяти після кукурудзи та зернових. До речі, вони також себе чудово почувають при посіві після соняшника.

Вимоги до обробки ґрунту під соняшник

Самий кращий ґрунт не забезпечить гарного врожаю, якщо він не буде підготований належним чином. Адже саме на ґрунт покладається обов’язок створення оптимальних умов для розвитку культури.

Готувати ґрунт під соняшник слід починати відразу після збору попередньої культури. Підготовка включає декілька етапів:

Назва етапу

Коли робити

Що робити

Подрібнення та закладання у ґрунт решток попередньої культури, що залишилися після збору врожаю

Після збору врожаю

Щоб залишки ефективно розкладалися протягом зими, їх слід заглибити в ґрунт на 5 – 15 см. Ця процедура також буде сприяти пробудженню насіння бур’янів та падалиці, що зменшить їх сходження у весняний період. Щоб знищення бур’янів та падалиці було більш ефективним, рештки спочатку заглиблюють до 8 см, застосовуючи з цією метою дискові лущильники або диски (якщо ґрунт досить щільний). Після дружніх сходів бур’янів площу обробляють ще раз, заглиблюючи рештки до 15 см. Для цього застосовують культиватори або кільчасто-шпорові борони. Під час другої обробки в ґрунт вносять калійні та фосфорні добрива.

Оранка поля

По можливості, оранку слід здійснювати в кінці вересня – на початку жовтня, заглиблюючи плуг на 20 – 30 см (в залежності від характеристик ґрунту).

Застосування оборотних плугів допоможе запобігти великих гребенів та борозен.

Оранку можна замінити обробкою плоскорізами чи чизелями, в разі, якщо поле схильне до ерозійних процесів. Та слід мати на увазі, що така обробка мало ефективна в справі подолання забур’яненості поля, тож слід добре прорахувати застосування гербіцидів.

Весняна обробка

Навесні

Передбачає обробку ґрунту на глибині посіву насіння. Для цього досить одноразового проходу агрегату типу «Європак» чи «Компактор».

 

 

Особливості посіву

Дуже важливо висіяти насіння в оптимальні терміни. Наслідком занадто раннього посіву буде затримка проростання насіння, а при несприятливих умовах значна частина його зовсім не проросте (воно просто попріє від надлишку вологи та занизької температури ґрунту). Запізніла сівба, в свою чергу, призведе до пізніших термінів дозрівання та втрати частки врожаю.

При сприятливих умовах посіву (коли температура ґрунту на 5 см глибині досягне 8°С), сходи культури можна буде спостерігати вже на 10 – 15 день.

Для належного розвитку рослин важливо, щоб посіви були рівномірними та мали належну густоту. Густота посіву визначається в залежності від умов вирощування та може становити від 30-ти до 70-ти тисяч рослин на 1га. Рослини повинні бути розташовані рідше на полях, де недостатньо вологи, та густіше – у вологих регіонах. Якщо говорити конкретно про регіони України, то слід дотримуватись наступних показників:

— Південь: 40 – 45 тисяч рослин/га;

— Схід: 45 – 50 тисяч рослин/га;

— Центр: 50 – 55 тисяч рослин/га;

— Північ: 55 – 65 тисяч рослин/га.

Слід враховувати, що недостатня густота посівів створить умови для розвитку бур’янів та призведе до зменшення врожайності. При перевищенні норми густоти рослинам буде недоставати вологи та поживних речовин, що негативно вплине на врожайність. Якщо густота буде нерівномірною, будуть формуватися кошики різного розміру. В такому разі врожай буде достигати нерівномірно, що призведе до значних втрат. Ширина міжрядь може становити 45 – 60 см, в залежності від конкретних умов.

Вимоги до догляду за рослинами в період їх розвитку та дозрівання

Важливою складовою догляду за посівами соняшнику є боротьба з бур’янами. Вона поєднує механічну та хімічну обробку посівів. Серед механічних способів найбільш ефективним є міжрядна обробка посівів після сходу рослин, що виконується просапними культиваторами. В ідеалі таких обробок повинно бути три:

— відразу після сходів рослин, коли вже чітко проглядаються рядки;

— через 10 – 15 днів після першої обробки при наявності у рослин 2-х пар листя;

— у фазі 6 листків, при висоті рослин до 40 см.

Коли ряди соняшнику змикаються, провести обробку, не пошкодивши рослин, неможливо. Але в цьому вже і немає потреби, адже тепер рослини можуть ефективно протистояти переважній кількості бур’янів.

Механічна обробка посівів не тільки допомагає в боротьбі з бур’янами, а ще й рихлить ґрунт, сприяючи аерації кореневої системи та збереженню вологи.

Хімічний спосіб боротьби з бур’янами передбачає внесення гербіцидів. На засмічених бур’янами полях технологією передбачено застосування досходових ґрунтових гербіцидів на основі таких діючих речовин, як: ацетохлорпрометринпропізохлорS-метолахлор та тербутилазин.

Ґрунтові гербіциди можуть вноситись:

— до посіву, з обов’язковою культивацією ґрунту безпосередньо перед посівом культури;

— після посіву культури з наступною заробкою препарату в ґрунт легкими боронами чи кольчато-шпоровими котками.

Найбільш ефективними на теперішній час є:

— Гезагард 500 FW, що допоможе позбутися однорічних дводольних та злакових бур’янів;

— Оскар Преміум, СЕ, що ефективно бореться з однорічними злаковими та широколистими бур’янами.

— Фюзілад Форте 150 EC, КЕ – післясходовий гербіцид, призначений для боротьби з одно- та багаторічними злаковими бур’янами та багато інших.

В залежності від видів бур’янів, що засмічують поле, можливі різні комбінації препараті у бакових сумішах.

Ще однією важливою складовою догляду за посівами соняшнику є позакореневе підживлення рослин. Важливими для належного розвитку рослин є халатні мікродобрива, Гумат каліюЯРИЛО Олійний, інші препарати, що підбираються відповідно до конкретних особливостей ґрунту.

Збирання врожаю

Щоб не допустити втрат врожаю та досягти його максимальної якості, слід збирати соняшник, коли вологість насіння становить 20–15%. При меншій вологості насіння втрати будуть зростати. Для обмолоту соняшника використовують зернові комбайни, які оснащують спеціальним додатковим обладнанням.

Правильний вибір насіння та чітке дотримання технології вирощування допоможе отримати гарний врожай. Інтернет-магазин «Зерніна» має в асортименті все необхідне, щоб досягти успіхів у культивуванні цієї культури. Тут можна вибрати насіння гібридів, що оптимально відповідають умовам вирощування в тому чи іншому регіоні України, а також гербіциди для знищення бур’янів та препарати для позакореневого підживлення рослин. Кваліфіковані менеджери магазину допоможуть підібрати препарати та насіння, які потрібні саме вам.