5.0
( из 5 )

Як обрати протруйник для зернових

Як обрати протруйник для зернових

В останні роки питання, чи потрібно застосовувати протруйник для насіння озимих зернових, навіть не стоїть. Адже відповідь на нього однозначна – так, потрібно. Слід лише вибрати ефективний протруйник, що в повній мірі відповідає, як самій культурі, так і особливостям регіону, де її вирощують.

Шкідники здатні завдати значної шкоди сходам озимих посівів, що, в свою чергу, сприяє суттєвим втратам врожаю. Більш того, комахи є переносниками багатьох вірусних та фітоплазмових захворювань, яким не можна запобігти за допомогою фунгіцидів. За висновками вчених, на насінні може накопичуватись більше 60 видів фітопатогенів. Деякі з них (летюча та тверда сажка, фузаріозна коренева гниль, чорний зародок насіння та ін.) можна знешкодити лише протруюванням насіння.

Шкідники сходів та ґрунтові шкідники зернових

НазваФотоДе можна зустрітиЯку шкоду наносить
Злакові мухиСтеп, вся УкраїнаЛичинки роблять хід до конуса росту або зародка та повністю знищують їх. Кожне заселене шкідником стебло гине. 
Злакові цикадкиЛісостеп, Степ, вся УкраїнаВисмоктують всі поживні речовини. Рослина не має сил боротися зі шкідниками та хворобами. Сама цикадка є переносником вірусних та мікоплазмових хвороб. Гарантовані додаткові втрати від вірусних хвороб до 25...40%.  
Злакові попелиціЗлакова попилицяПівденний район України, Лісостеп, Степ, вся УкраїнаВисмоктують всі поживні речовини. Рослина не має сил боротися зі шкідниками та хворобами. Сама цикадка є переносником вірусних та мікоплазмових хвороб. Гарантовані додаткові втрати від вірусних хвороб до 25...40%.  
Дротяник чи коваликКовалик чи дротяникПівденний район, Лісостеп та Степ, вся УкраїнаОсновний шкідник – личинка. Вона живиться корінцями, пошкоджує насіння, вузол кущення та підземні частину стебла. Мешкає в ґрунтах із високим вмістом органіки, засадженими злаковими бур'янами. 
Совка озимаСовка озима на злакових культурахПівденний район, Лісостеп та Степ, вся УкраїнаЛичинки підгризають рослину біля кореневої шийки. Найбільш вирогідна поява у випадку, якщо попередник культури - озимий ріпак. 
Жужелиця хлібнаХлібна жужелицяПівденний район, Лісостеп та Степ, вся УкраїнаЛичинки дуже полюбляють молоді листики, які не витримують й гинуть. Личинки цього шкідника довольно легко перечикують зиму під снігом. 

Розмноження шкідників та розповсюдження хвороб останнім часом обумовлене сприятливими для них погодними умовами, порушенням графіку сівозміни, що на жаль не є рідкістю, та недотримання агротехнічних заходів. Лише якісний протруйник здатний виправити ситуацію. Так якими властивостями він має обладати?

Який протруйник кращій

Як обрати протруйник для насіння озимих зернових

Найкращим протруйником вважається той, який здатний максимально захистити ту чи іншу культуру в конкретних умовах. При виборі препарату слід враховувати велику кількість факторів, в тому числі:

✓ ґрунтово-кліматичні умови вирощування культури;

✓ особливості попередника;

✓ ступінь стійкості конкретного сорту до тих чи інших захворювань та шкідників;

✓ фітосанітарний стан поля та навколишніх площ;

✓ прогнозовані погодні умови;

✓ якість посівного матеріалу;

✓ терміни посіву та ін.

Для озимих посівів зернових важливий, як інсектицидний, так і фунгіцидний обробіток. Тож найбільш ефективною буде обробка насіння комбінованими препаратами.

При виборі протруйника слід керуватись наступними рекомендаціями:

  1. Вибирати препарат відповідно до технології вирощування. При дотриманні правил сівозміни та застосуванні екстенсивної технології вирощування достатньо буде навіть однокомпонентного препарату на основі тебуконазолу. На ринку можна знайти Тебузан Ультра з вмістом активної речовини 120 г/л від Хімагромаркетингу та Тебун Ультра (60 г/л активного компоненту) від Ранголі. В той же час при інтенсивній технології вирощування, що передбачає застосування високих норм азотних добрив, слід застосовувати протруйники на основі кількох компонентів.
  2. Для ефективного захисту культури, що сіється після зернового попередника, слід використовувати комбінований фунгіцидно-інсектицидний протруйник. При чому, фунгіцидна складова повинна включати хоча б дві діючі речовини. Це можуть бути комбінації таких речовин, як тебуконазол, тіабендазол, флудиоксоніл, ципроконазол, прохлораз, імазаліл та інші. В якості інсектицидного протруйника краще вибрати препарат на основі імідаклоприду чи тіаметоксаму. Наприклад:

✓ до складу протруйника Тримбіта (виробник Adama) входять: імідаклоприд 400 г/л, тебуконазол 30 г/л, флудиоксоніл50 г/л. Він запобігає поширенню насіннєвих та ґрунтових інфекцій, а також протистоїть цілому ряду наземних та ґрунтових шкідників.

Селест Макс (виробник Syngenta) містить: тіметоксаму 125 г/л, тебуконазолу 15 г/л, флудиоксонілу 25 г/л. Препарат ефективний проти кореневих гнилей, летючої та твердої сажки, септоріозу, а також запобігає поширенню таких шкідників, як злакова муха, хлібна жужелиця та хлібні блішки, попелиці та ін.

При дослідженні ефективності різноманітних комбінацій діючих речовин у складі протруйників було встановлено, що імідаклоприд та тіаметоксам не лише ефективні в боротьбі зі шкідниками, а й допомагають досягти більш високого рівня контролю збудників Fusarium.

Ще однією важливою перевагою тіаметоксаму є те, що він має найбільший показник розчинності серед неонікотиноїдів. Ця властивість сприяє високій ефективності препаратів, до складу яких входить тіаметоксам, навіть за посушливих умов, так як переважна кількість діючої речовини потрапляє до насінини навіть при незначній кількості вологи.

Для комплексного захисту озимих зернових від шкідників та хвороб можна також використовувати комбінації фунгіцидних та інсектицидних препаратів. Наприклад, Ларімар (АХТ), створений на основі тебуконазолу та тіабендазолу, та є ефективним в боротьбі проти цілого комплексу хвороб. Аналогічний склад з доповненням флутріафол 50 г/л має Пассад 190 від Ранголі. Їх можна використовувати разом з інсектицидним протруйником Канонір Ультра (діюча речовина – імідаклоприд), що не дає пощади наземним та ґрунтовим шкідникам.

Компанія Zernina пропонує широкий спектр протруйників, що відповідають сучасним вимогам. Тут можна отримати кваліфіковану консультацію щодо вибору та поєднання препаратів.