5.0
( из 5 )

Озимий ріпак: схема захисту рослини

Озимий ріпак: схема захисту рослини

Посівна озимого ріпаку на старті, залишилось тільки дочекатись сприятливої погоди. Щоб отримати в наступному році гарний результат, слід дотримуватись технології осіннього висіву. Серед основних етапів.

Підготовка площі під посіви

Ріпак, зазвичай сіють після збору зернових культур. Якісний обмолот попередньої культури передбачає низький зріз стерні та рівномірний розподіл по полю подрібненої соломи. Таким чином створюються умови для якісного обробітку ґрунту та ефективності внесених у нього гербіцидів.

Що стосується способу обробітку ґрунту та вибору насіннєвого матеріалу, то він залежить від конкретного регіону та особливостей конкретного виробника сільгосппродукції.

Розробка схеми застосування ґрунтових гербіцидів

Грамотний підбір та своєчасне застосування ґрунтових гербіцидів є важливою складовою досягнення високої врожайності ріпаку. Тільки таким чином можна попередити раннє проростання однорічних бур’янів, забезпечивши всі умови для повноцінного розвитку культури у її початковій фазі.

Підготовка грунту під рапс

Досить продуктивною є наступна схема застосування гербіцидів: Пропізохлор (720г/л) в розрахунку 2л/га та Клодекс Про в розрахунку 0,15–0,2 л/га.

Препарати, що містять пропізохлор у необхідній концентрації та можуть бути використані у цій схемі:

Пропазокс (АХТ);

Клок (Хімагромаркетинг);

Проксаніл 720 (Terra Vita);

Проза (Ранголі).

Клодекс Про (виробник АХТ) розроблений на основі діючої речовини кломазон (480 г/л).

На основі цієї ж діючої речовини створені у такої ж концентрації також препарати:

Клод (Ранголі);

Опора (Хімагромаркетинг);

Бамбу 480 (Самміт-Агро);

Каліф (Adama);

Комманд 48 (FMC).

На ефективність дії ґрунтових гербіцидів впливають наступні фактори:

— дрібногрудковата структура ґрунту;

— внесення на вологий ґрунт;

— внесення гербіциду в короткі терміни після посіву культури;

— внесення гербіциду в нічний час, коли вологість повітря та верхнього шару ґрунту підвищена.

Осінні страхові гербіциди

Нажаль, погодні умови не завжди сприяють ефективності ґрунтових гербіцидів, або зовсім не дають змоги їх застосувати через посушливість. У випадку ж дощової та теплої осені, що сприяє ефективності ґрунтового гербіциду, бур’яни можуть дочекатись коли його дія скінчиться, і швидко надолужити згаяний час. В обох цих випадках доцільно використати страховий гербіцид Лонтрел Гранд (Syngenta). Аналог цього препарату - Ділар (виробник АХТ). В основі обох - клопіралід 750 г/кг.

Застосування страхового гербіциду допоможе запобігти засміченню посівів ромашкою, осотом та іншими багаторічними коренепаростковими бур’янами. Таким чином, всі речовини для підживлення достануться повесні ріпаку.

При забрудненні площі хрестоцвітими та іншими дводольними бур’янами Ділар доцільно застосовувати разом з Агро ПАВ (АХТ) за схемою: Ділар 0,12 – 0,2 кг/га та Агро ПАВ 0,2 л/га, а також одного з препаратів на основі етаметсульфурон-метилу. Агро ПАВ забезпечить краще засвоєння пестициду культурою, попередить його змив дощем. При відсутності цього препарату його можна замінити прилипачем Скаба (Самміт-Агро).

Захист ріпаку від падалиці пшениці

Озима пшениця є найпоширенішим попередником ріпаку. Як би якісно не збирали пшеницю, повністю запобігти втратам зерна неможливо. Залишившись в ґрунті, падалиця буде проростати, створюючи конкуренцію ріпаку та обділяючи його вологою та поживними речовинами. Більш того, при значному засміченню посівів ріпаку падалицею пшениці, вона буде затіняти культуру та сприяти її витягуванню. При обмолоті ріпаку, пшениця, що зросла між посівами, підвищить рівень його засміченості та вологи. Тож, окрім боротьби з бур’янами, агротехніка вирощування ріпаку передбачає ще й завчасне знищення падалиці пшениці.

Падалиця пшениці

Для реалізації цієї мети досвідчені агрономи рекомендують використовувати восени Ореол Максі (АХТ). Цей препарат розроблений на основі діючої речовини хізалофоп-п-етил (125 г/л) та здатен ефективно знищити падалицю зернових культур, а також багаторічні злакові бур’яни. Аналогічну дію спричинюють наступні препарати:

Хизалофоп Стар 125 (Кенері);

Норвел Екстра (Хімагромаркетинг);

Таргон Плюс (Ранголі);

Лобера (Alfa smart agro).

Всі препарати, крім Лобери, використовуються з розрахунку 0,4–0,8 л/га проти падалиці зернових та 0,8–1,2 л/га проти повзучого пирію та інших багаторічних злакових бур’янів, а також проти падалиці, якщо вона знаходиться у фазі кущіння.

У Лобері вміст діючої речовини дещо вищий, тож норми витрат будуть дещо менші.

Швидке знищення падалиці та злакових бур’янів забезпечується при внесенні гербіциду в період їх активного росту та при сприятливих погодних умовах (достатня вологість та температура повітря в межах 15-20°С).

Особливості захисту гербіцидами імі-ріпаку

Багато українських сільгоспвиробників віддають перевагу вирощуванню гібридів ріпаку, що мають підвищену стійкість до імідазолінонів. Такі гібриди не потребують внесення ґрунтових гербіцидів. Для їх захисту від дводольних та злакових бур’янів достатньо всього однієї обробки препаратом Імпекс Дуо (АХТ) з нормою внесення 1 – 1,2 л/га. Таким чином забезпечується досить тривалий період між внесенням препаратів і, як наслідок, зведення до мінімуму дії внесеного препарату на наступну культуру. Серед найбільш поширених аналогів препарату, запропонованих іншими виробниками:

Пульс Агро (Хімагромаркетинг);

Сантал (Alfa smart agro);

Империал (Ранголі);

Євро-Лайтнінг (BASF);

Мадера 48 (Terra Vita);

Каптора (Syngenta).

Захист ріпаку від шкідників

Нажаль, посівам ріпаку загрожують не тільки бур’яни, а ще й різноманітні шкідники, яким теж необхідно своєчасно оголосити війну. В цьому випадку не обійтись без інсектицидів.

Шкідники ріпаку

Який з цих препаратів слід застосувати, залежить від того, які саме шкідники посягають на ваші посіви:

— Сисні шкідники. З ними швидко та ефективно справиться Канонір Дуо (АХТ). Він не залишить жодного шансу врятуватись блохам, попелицям та ріпаковим пильщикам. Норма застосування препарату складає 0,1 – 0, 15 л/га. Ефективне проникнення інсектициду в рослину забезпечить 0,05 – 0,1% розчин Агро Пав Екстра або Скаба. Дію, аналогічну Канонір Дуо, забезпечить Кассент 400 (Terra Vita) або Оперкот Акро (Хімагромаркетинг).

— Трипси – злісні шкідники ріпаку. Але вони теж пасують перед двох- чи, навіть, трьохкратною обробкою посівів Канонір Дуо чи аналогічних препаратів з витратою 0,15л/га. Обробку слід повторювати кожні 3 дні, використовуючи в ролі прилипача Агро Пав Екстра, адже через 3 – 5 днів з яєць з’являються нові шкідники.

— Підгризаюча совка. Здатна значно пошкодити посіви. Знищити її допоможе Фосорган Дуо (АХТ) з нормою витрат 1–2 л/га, або його аналоги: Залп (Alfa smart agro), Норіл (Ранголі), Променад (Кенері), Сахеб (Кенері).

 Регулятори росту

Внесення восени препаратів, регулюючих ріст рослин, сприяють призупиненню росту стебла та направленню всіх сил рослини на ефективний розвиток коріння. Входження в зимівлю рослин з невеликим розміром пагону зменшить ризик їх вимерзання взимку та буде сприяти покращеному утворенню бічних пагонів та бруньок повесні.

Ефективним препаратом для регуляції росту є Полігард (АХТ). Окрім стримування росту головного пагону та листкового апарату, препарат діє, як фунгіцид, захищаючи ріпак від таких захворювань, як фомоз, альтернаріо, циліндроспоріоз та інші. Замість Полігарду можна використовувати такі рістрегуляційні препарати, як: Оріус (Adama); Тебу Топ 250 та Тебукур 250 (Terra Vita);  Фолікур 250 (Bayer); Табс (Ранголі); Тебуфор (Хімагромаркетинг).

Для забезпечення ефективної регуляції росту ріпаку перше внесення слід робити на фазі розвитку 4 – 5 листків. На час та норми внесення також впливають такі фактори, як: погодні умови, вологість ґрунту, густота посіву, а також особливості конкретного гібриду, зокрема, темпи його розвитку восени.

Таким чином, аграріям, що планують посів озимого ріпака, буде чим зайнятись восени. Осінні роботи по попередженні забур’яненості посівів та пошкодження їх шкідниками, дещо розвантажать роботи по весні та допоможуть ріпаку краще розвиватися з настанням тепла.

Інтернет-магазин ZERNINA має в своєму асортименті всі препарати, необхідні для забезпечення ефективного розвитку ріпаку та отримання гарного врожаю.