5.0
( из 5 )

Протруєння насіння: навіщо, як та чим

Протруєння насіння: навіщо, як та чим

Будь-яку хворобу краще попередити, ніж лікувати. Це твердження може бути застосоване не лише для людей, а й для рослин. Важливою профілактичною мірою, що забезпечує надійний захист рослин є протруювання насіння.

Згідно науковим дослідженням, насіння здатне накопичувати більше 60 видів фітопатогенів. Деякі з них (різні види сажки, фузаріозну кореневу гниль та інші) повністю знищити за допомогою фунгіцидів в період вегетації рослин просто неможливо. З іншого боку насіння зернових збудники інфекцій можуть атакувати безпосередньо з ґрунту та залишків від попередніх посівів. І саме протруйники насіння здатні забезпечити захист рослин на початковій стадії їх розвитку. Грамотне застосування протруйників може сприяти зменшенню кількості захисних обробок рослин в період їх вегетації.

Протруйники насіння та їх застосування

Протруйниками насіння називають хімічні препарати, призначені для передпосівної обробки посівного матеріалу культурних рослин з метою забезпечення ефективного їх захисту від різноманітних хвороб та шкідників. Застосовувати протруйники насіння рекомендують для обробки насіння зернових, олійних, а також кормових та технічних культур. Ними обробляють перед посадкою бульби картоплі та розсаду овочів. Сучасні протруйники сприяють не тільки профілактиці захворювань, а й покращенню показника схожості та життєздатності рослин.

Результатом застосування протруйників є:

— знезараження патогенів, що можуть перебувати всередині насіння, в ґрунті чи рослинних рештках;

— підвищення стійкості насіннєвого матеріалу до широкого переліку інфекцій та шкідників;

— покращення схожості рослин та підвищення енергії їх проростання;

— ефективний захист молодих ростків від захворювань та комах-шкідників, підвищення їх стійкості до несприятливих умов;

— зменшення потреби в обробках пестицидами в період вегетації рослин, що, в свою чергу, сприяє зменшенню витрат та підвищенню екологічних показників.

Види протруйників насіння

В залежності від призначення, протруйники поділяються на три основні групи:

— Фунгіцидні препарати. Направлені на захист насіннєвого матеріалу та сходів від розвитку грибкових інфекцій, що можуть перебувати, як всередині насінин, так і в їх зовнішньому оточенні. Яскравий приклад такого препарату Авіценна від Alfa smart agro.

— Інсектицидні засоби. Призначені для захисту насіння та молодих сходів від шкідливих комах та їх личинок. Наприклад, Тіатрин від АХТ, Командор Екстра та Командор Гранд від Alfa smart agro, Еместо Квантум 273,5 FS від Bayer, Селест Топ 312,5 FS від Syngenta.

— Комбіновані протруйники. Універсальні препарати, що містять у своєму складі, як фунгіцидні, так и інсектицидні активні компоненти, та здатні надавати рослинам комплексний захист.

За механізмом впливу розрізняють:

— Захисні (контактні) протруйники, що утворюють на поверхні насінин захисний шар, сприяючий захисту від патогенних збудників.

— Профілактичні (контактно-системні) препарати, здатні проникнути всередину кожної насінини, створюючи своєрідний захисний бар’єр.

— Куративні – протруйники, призначені для обробки посівного матеріалу, що вже має симптоми уражень.

Щодо форми, то препарати для протруювання насіння можуть постачати у вигляді емульсії, суспензії, порошку чи розчинного концентрату.

Приклади сучасних ефективних протруювачів насіння

Серед ефективних фунгіцидних засобів для обробки озимих культур спеціалісти рекомендують Авіценну. Ролік від компанії-виробника: 

Це трикомпонентний протруйник, створений на основі діючих речовин, що належать до різних хімічних класів. Кожна з них виконує певну захисну функцію:

— тебуконазол має виражену фунгіцидну дію, а також позитивно впливає на розвиток рослин;

— прохлораз – речовина контактно-системної дії, що знезаражує не тільки насінину, а й ґрунт навколо неї;

— крезоксим-метил забезпечує активізацію фізіологічних процесів та стимуляцію росту рослин.

Спектр ефективності протруйника виглядає наступним чином: 

Спектр ефективності протруйника Авіценна

А ось такий вигляд має контрольне пророщування насіння (К – контроль без протруйника, 2 – розвиток рослин, насіння яких було оброблене Авіценною):

Контрольне пророщування протруйником Авіценна

Високий рівень захисту від ґрунтових та наземних шкідників може забезпечити інсектицидний протруювач Командор Гранд. Він поєднує дві діючі речовини:

— Альфа-циперметрин – речовина контактної дії, що надійно охороняє зону кореневого ложа. Пари інсектициду утворюють навколо насінини своєрідний захисний простір, миттєво вражаючи шкідника , не допускаючи пошкодження ним насіння.

— Імідаклоприд – речовина системної дії, що поширюється рослиною під час проростання насіння та забезпечує тривалий захист від комах з гризучим та сисним ротовим апаратом.

Командор Гранд забезпечує захист від широкого спектру шкідників, в тому числі від гусені озимої совки. Тому його застосування актуальне для захисту ранніх посівів озимих культур в Південних та Східних регіонах.

Як працює протуювач Командор Грант

Серед препаратів комплексної дії слід виділити Кантаріс. Він забезпечує ефективний захист зернових культур, як від широкого спектру захворювань, так і від ґрунтових та наземних шкідників.

Як працює протруювач Кантаріс

Ефективними засобами для обробки бульб картоплі є Престиж 290 FS від Bayer, Армада від АХТ, Максим 025 FS від Syngenta та інші.

Всі ці та багато інших протруювачів насіння, що зареєстровані в Україні, можна придбати в інтернет-магазині Zernina. Тут представлен великий асортимент перевірених препаратів для обробки насіння самих різних культур.

Вибір протруйника слід здійснювати дуже виважено, враховуючи особливості конкретного регіону, виду культури та її попередника, терміни посіву, тип обробітку ґрунту та ін. Менеджери магазину допоможуть вибрати препарати, що оптимально відповідають тим чи іншим вимогам.