5.0
( из 5 )

Огляд ринку фунгіцидів України

Огляд ринку фунгіцидів України

Сучасне рослинництво та садівництво передбачає захист росли не тільки від бур’янів та шкідників, а й від захворювань, що викликаються, як правило, різноманітними грибками. Адже хвороби тієї чи іншої культури можуть суттєво зменшити її врожайність, особливо, якщо рослини одночасно вражаються кількома хворобами. 

Частина рослиниНазва хворобиЯк виглядаєВтрати
КолосFusarium roseumFusarium roseum5–20 ц/га
Microdochium naveleMicrodochium navele5–20 ц/га
ЛистяСепторіозсепторіоз листя пшениці5–60 ц/га
Бура іржаБура іржа на пшениці5–30 ц/га
Жовта іржаЖовта іржа на пшениці5–30 ц/га
ПіреносфорозПіреноспороз листя2–15 ц/га
Борошниста росаБорошниста роса листя5–20 ц/га
Корінь та прикоренева зонаРизоктоніозна гнильРизоктоніозна гниль3–5 ц/га
Кореневі гниліКореневі гнилі3–20 ц/га

Тож захист рослин від хвороб – завдання, що є завжди актуальним, як для аграріїв, так і для всіх, хто має присадибну ділянку. Для реалізації цієї мети застосовують фунгіциди.

Фунгіциди: їх види та властивості

Фунгіциди – це широка група препаратів хімічного або біологічного походження, призначених для профілактики захворювань рослин, а також лікування сільськогосподарських культур, вражених хворобою. Основним призначення фунгіцидів є:

— протруювання насіння з метою запобігання захворювання майбутніх рослин;

— обробка посадкового матеріалу (саджанців та розсади перед їх висадкою в ґрунт);

— профілактична обробка садових культур;

— знезараження ґрунту в саду, теплицях та на городніх ділянках;

— лікування хворих рослин та запобігання зараженню сусідніх рослин;

— обробка багаторічних рослин перед періодом спокою.

Класифікація фунгіцидів може бути здійснена за кількома ознаками

1. Згідно методу впливу препарату на рослини. За цією ознакою розрізняють:

— Фунгіциди контактної дії. Мають захисну дію безпосередньо в місці нанесення на рослину. Тривалість дії таких засобів залежить від погодних умов.

— Препарати системної дії.  При попаданні на рослину, проникає всередину та поширюється на всі її органи, пригнічуючи розвиток збудника. Тривалість дії не залежить від опадів, тож, зазвичай, більша, ніж у препаратів контактної дії.

— Засоби комбінованої (контактно-системної) дії.

2. За характером використання розрізняють фунгіциди:

— ґрунтові;

— для застосування під час вегетації рослин;

— для обробки рослин в період спокою;

— для обробки зерно- та овочесховищ;

— протруйники насіння.

3. За діючою речовиною фунгіциди поділяють на декілька основних груп:

— Бензимідазоли. Виготовляються но основі таких діючих речовин, як карбендазим, беном, тіабендазол та ін. Препарати системної дії. Особливо ефективні при поливі та обприскуванні. Добре протистоять кореневим гнилям, борошнистій росі. До препаратів цієї групи відносяться: Доктор Кроп (карбендазим, 500 г/л), Альфа-Стандарт  (карбендазим, 500 г/л), Голдазім 500 (карбендазим, 500 г/л), Карбезим (карбендазим, 500 г/л).

— Триазоли (дифеноконазол, пенконазол, тебуконазол, пропіконазол, та інші діючі речовини). Мають системну дію. Ефективні проти широкого переліку хвороб, включаючи гнилі різного походження, різні види парші, іржі, борошнистої роси, тощо. Це такі препарати, як Скор 250 EC (дифеноконазол, 250 г/л), Топаз 100 EC (пенконазол, 100 г/л), Универсал (тебуконазол, 500 г/кг),  Тезис (тебуконазол, 500 г/л) та багато інших.

— Стробілурини (діючі речовини крезоксім-метил, азоксітробін). Препарати цієї групи мають, крім лікувальної, імуностимулюючу та антистресову дію. До них відносяться Стробітек (крезоксим-метил, 500 г/кг), Азоксин (азоксистробін , 250 г/л), Бровей (азоксистробін , 250 г/л) Квадріс 250 SC (азоксистробін , 250 г/л), тощо.

— Карбамати та дітіокарбамати. Садові препарати системної дії, розроблені на основі пропамокарбу, ципродинілу . До них відносяться Превікур Енерджі 840 SL (пропамокарб гідрохлорид 530 г/л, фосетил алюмінію 310 г/л), Хорус 75 WG (ципродиніл, 750 г/кг) та багато інших.

— Пірімідінаміни. Велика група сучасних контактних препаратів, доповнена речовинами системної дії (діюча речовина: полірам, манкоцеб). Вони рекомендуються для застосування в цілях профілактики захворювань, а також, при необхідності, - незадовго до збору врожаю. В цю групу входять Ридоміл Голд МЦ 68 WG (640 г/к манкоцеб + 40 г/кг металаксилу–М), Манзат (манкоцеб, 750 г/кг), Дітан М-45, ЗП (манкоцеб, 800 г/кг) та інші.

Особливості застосування фунгіцидів в різних регіонах України

Обираючи фунгіциди для профілактики, аграріям слід опиратись на аналіз поширення захворювань тієї чи іншої культури. Так, наприклад, на протязі останніх років посіви пшениці найбільш вражались септоріозом, борошнистою росою та іржею. 

Кількість зразків пшениці уражених хворобами

Врятувати посіви можна, своєчасно обробивши їх ефективним препаратом, наприклад, Амістар Екстра 280 SC (80 г/л ципроконазол + 200 г/л азоксистробін), Жокей (ципроконазол 80 г/л + азоксистробін 200 г/л) що ефективно діє проти збудників багатьох захворювань.

Для ячменю ця картина дещо інша. Тут серед захворювань лідирує сітчаста плямистість, потім – борошниста роса і темно-бура плямистість: 

Кількість зразків ячменю уражених хворобами

Звичайно, слід враховувати і вплив погодних умов та розвиток того чи іншого захворювання культур. А вони в різних регіонах України значно відрізняються. Ось, наприклад, як виглядають особливості фунгіцидного захисту соняшнику в розрізі регіонів:

Південь України. Серед найбільш поширених хвороб соняшнику в цьому регіоні: септоріоз, іржа, фомоз, альтернаріоз. Все частіше спостерігаються такі захворювання, як склеротиніоз, вугільна гниль та вертицильозне в’янення, а також сіра гниль, що вражає корзинку соняшника. Початок літа 2021 видався вологим, тож до цього переліку додався пероноспороз. Обробка соняшнику в Південному регіоні, зазвичай, приходиться на стадію 4–5 пар листків. Якщо літо дощове, то може виникати потреба в повторній обробці.

Схід. В цьому регіоні соняшнику загрожують такі хвороби, як іржа, септоріоз фомоз і фомопсидоз, при великій кількості опадів можуть спостерігатись спалахи пероноспорозу. Проводиться одна або дві обробки посівів, в залежності від обставин.

Північно-Центральний регіон значно вражений збудниками хвороб соняшника, що зумовлено, як погодними умовами, так і недотриманням сівозмін. Тож необхідно проводити профілактичні обробки та слідкувати за станом посівів, щоб не допустити поширення хвороби.

Західний регіон не дуже сприятливий для культивування соняшнику, але його посіви тут щорічно зростають. Прохолодний та вологий клімат регіону сприяє розвитку септоріозу та альтернаріозу, причому проводити слід дві або й три обробки посівів.

Придбати фунгіциди для обробки будь-яких с/г культур в Україні можна в інтернет-магазині Zernina. Зручний інтерфейс сайту допоможе підібрати препарати по видам культур чи захворюванню. При виникненні труднощів у виборі, зверніться до менеджера, щоб отримати професійну консультацію.